Jdi na obsah Jdi na menu
 


John o Stadium Arcadium

29. 11. 2007

Hodně bohů, bohyň, démonů a elementálů z celého vesmíru se spiklo, aby skrz Red Hot Chili Peppers posílali zprávy současné pozemské civilizaci. Po roce a půl příprav a organizování se tyto zprávy konečně materializovaly do podoby dvojalba Stadium Arcadium.

Ticho se svinulo vedle kapely a stalo se jejím učitelem. Pokud tuto hudbu necháte, aby vás chytla za ruku, vezme vás na let po oblohách zvuku. Vystřelí vás až do vnějšího vesmíru a dá vám nahlédnout do plání realit, které nesdílí zákony a podmínky té naší. A když vás zase vezme zpátky dolů, donutí vás ponořit se do jejího zvuku. Také vás naučí padat aniž byste přistáli na zadku či obličeji. Nechte ji pracovat a můžete být na dvou místech najednou, můžete být tak velcí jako celý kosmos a tak malí jako atom současně. Můžete jít v čase dozadu, dopředu nebo úplně vybočit z jeho linie. Můžete se sjednotit s hvězdou nebo rostlinou. Stanete se vším, co vidíte okolo a nápady vložené do této hudby ve vás možná probudí zjištění, jak ohromná síla v ní může být.

Red Hot Chili Peppers jsou ochotni všechny tyto věci sdílet s kýmkoli, kdo se namane. Za svůj úkryt si zvolili neviditelné a skvostné království hudby. Vplížili se do těla hudby a zvou vás tam.

Vše je iluze, která nám nabízí úžasnou možnost hrát se vším, co existuje. Slovy jednoho z nejvyšších bohů funku, ?Nic není dobré, dokud s tím nehrajete!? Red Hot Chili Peppers smotali přírodu do bezesporu psychedelické podoby. Stvořili hudbu, co vás může vzít na místo, kde nicota je pohybem a pohyb a klid jsou tímtéž. Pohráli si se světlem, temnotou, zvukem, tichem, formou, vzduchem a prostorem aby vytvořili hudbu, co si pohraje s posluchačem. Čtyři odděleně narození lidé se stali jedním. Jejich hudba je doklad, že čtyři mysli se mohou sjednotit, což nás nutí se zeptat: A proč ne miliarda myslí? Peppers doporučují vypnout myšlení a nechat Stadium Arcadium, aby s vámi odletělo do míst, kde všechno a nic znamená totéž. Doporučují, abyste nechali hudbu vzít vás do míst, kde je vše v pohodě.

Red Hot Chili Peppers a jejich svatý guru Rick Rubin dali dohromady hudbu, které vaši mysl oprostí od těla, tak pojďte do ohromných prostranství. Dýchejte vodu. Pijte vzduch. Spěte na mraku. Projeďte se na parsku hvězdy.

Jste volní. Zavřete oči, otevřete mysl, pusťte hudbu do vás a uvidíte, že to všechno je pravda.

# # #

Toto album bylo převážně napsáno v Laurel Canyonu, ve stejném domě jako Blood Sugar. Nahrávání a mixování zabralo celý rok a přivedlo na svět 38 písní, z nichž 28 bylo vybráno, aby se staly albem Stadium Arcadium. Album představuje Chada Smithe s bicími, Anthonyho Kiedise s mikrofonem, Fleaho s basou a Johna Fruscianteho s kytarou a vokály. Každý ale samozřejmě dělal všechno možné, co bylo zrovna potřeba. Rick Rubin s pomocí své magické moci dával pozor, aby vše bylo v rovnováze a zasahoval vždy, když mělo něco přepadnout přes okraj Země. Písně byly napsány v ?Alley in the Valley?, kde byl rovněž psán BSSM a vznikly v průběhu šesti měsíců. Jak kapela, tak i producent měli spoustu milujícíh přátel. Jejich láska se promítla v hudbě. Pokud posloucháte analogovou kazetu, ať žije navěky.

--John Frusciante, březen 2006
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář